Vizita de lucru a PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni la Mănăstirea Hîrbovăț

În a doua jumătate a zilei de sîmbătă, 14 martie 2015, după finalizarea vizitei pastoral-misionare de la mănăstirea Răciula, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, însoţit de Președintele Departamentului Eparhial Mănăstiri și Viață monahală, Arhimandritul KIRIL (Braguța), sa deplasat la mănăstirea Hîrbovăț unde a avut o întrevedere cu viețuitorii acestei mănăstiri.

Aici Chiriarhul a fost întîmpinat călduros de Egumenul SPIRIDON, stareţ al acestei mănăstiri împreună cu obştea monahală.

În cadrul întrevederii, Ierarhul a discutat cu obştea monahală despre programul slujbelor din Postul Mare, despre rugăciune şi nevoinţă şi nu în ultimul rînd de mersul lucrărilor de renovare a mănăstirii, aici stareţul mănăstirii Egumenul SPIRIDON a raportat Stăpînului despre lucrările efectuate din momentul numirii sale în calitate de stareţ pînă în prezent.

La final Preasfinţia Sa şi obştea monahală s-au deplasat în biserică, în faţa Icoanei Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Hîrbovăţ unde împreună cu soborul de preoţi al mănăstirii au rostit rugăciuni şi au cîntat slăviri Preasfintei Născătoarei de Dumnezeu.

14.03.2015 – Biroul de Presă al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni, http://episcopia-ungheni.md/