Vizită de lucru a PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, la mănăstirea Hîrbovăț

În a doua jumătate a zilei de joi, 2 iulie 2015, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, sa deplasat la mănăstirea Hîrbovăț unde a avut o întrevedere cu viețuitorii acestei mănăstiri.

Aici Chiriarhul a fost întîmpinat călduros de Egumenul SPIRIDON (Marin), stareţ al acestei mănăstiri împreună cu obştea monahală.

În cadrul întrevederii, Ierarhul a discutat cu obştea monahală diferite aspecte ale vieții monahale după care împreună cu stareţul mănăstirii Egumenul SPIRIDON a luat cunoștință cu lucrările efectuate dar în special lucrările asupra acoperișului bisericii de iarnă „Adormirea Maicii Domnului” din complexul mănăstirii.

La final Preasfinţia Sa s-a deplasat în biserică, în faţa Icoanei Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Hîrbovăţ unde sa închinat înălțînd rugăciuni Preasfintei Născătoarei de Dumnezeu pentru bunăstarea mănăstirii și a întregii Eparhii.

02.07.2015 – Biroul de Presă al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni