Slujbă de pomenire pentru vrednicul de amintire Arhimandritul Serafim (Cojocaru)

Parastasele sunt cel mai bun avocat pentru sufletele celor adormiţi. Au puterea să scoată un suflet chiar şi din iad… (Sf. Paisie Aghioritul)

Marți, 25 aprilie, la Sfânta Mănăstire Țigănești a fost săvârșită o slujbă de pomenire pentru vrednicul de pomenire Arhimandritul Serafim (Cojocaru), stareț și duhovnic iscusit al Basarabiei de altă dată.

Panihida a fost oficiată de către Arhim. Spiridon (Marin), starețul Sfintei Mănăstiri Hârbovăț, în prezența Arhim. Irinarh (Costru), starețul Sfintei Mănăstiri Țigănești, ambii discipoli duhovnicești ai părintelui Serafim.

La final, Arhimandritul Spiridon a rostit un cuvânt în care a evocat memoria Părintelui Serafim (Cojocaru).

Părintele stareț din cetatea duhovnicească a Hârbovățului a subliniat că Părintele Serafim este și astăzi prezent prin numele său bun, pe care la lăsat drept moștenire fiilor duhovnicești, dar și prin rugăciunile sale din Ceruri.

Arhim. Spiridon (Marin): Mereu îl vom avea în amintire, pe cel care ne-a fost duhovnic – vrednicul de pomenire Arhimandrit Serafim. Bunul Dumnezeu să-l odihneacsă cu Drepții!

Calendar Creștin Ortodox

Noi pe Facebook

Arhiva Video

Episcopia de Ungheni

Pagina Oficiala a Prea Sfintitului PETRU, Episcop de Ungheni si Nisporeni