Sinaxă cu Stareții și Starețele Sfintelor Mănăstiri din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Vineri, 25 decembrie 2020, în a doua parte a zilei, după oficierea Sfintei Liturghii la Mănăstirea Hârjauca, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, s-a deplasat la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului”, din satul Hîrbovăț, raionul Călărași, unde a avut loc Sinaxa cu Stareții și Starețele așezămintelor monahale din cuprinsul Eparhiei. Menționăm că Preasfințitul PETRU este Sfințit Arhimandrit al acestei Sfinte Mănăstiri.

În cadrul acestei întâlniri duhovnicești, au fost abordate mai multe întrebări cu tematică duhovnicească și administrativă specifice viețuitorilor din mănăstire.

Preasfințitul PETRU a binecuvântat să fie introdus în rânduiala fiecărei mănăstiri următoarele lucruri:

1.  Ultima zi din an, 31 decembrie, în fiecare mănăstire să fie un program liturgic special, pentru pomenirea viețuitorilor din mănăstire, trecuți la cele veșnice, fiind pomenite numele acestora la Proscomidie, la ectenia pentru morți din timpul Sfintei Liturghii, la Panahida mare, care să se săvârșească după Sfânta Liturghie, iar apoi să se facă o agapă frățească, pentru sufletele viețuitorilor din mănăstire trecuți la Domnul;

2. În a 4-a Duminică după Înviere (Duminica Slăbănogului), să fie pomeniți și adunați – după posibilitate – la Sfânta Liturghie, toți ctitorii mănăstirii, pentru a lua parte la această slujbă dedicată lor, iar după sfânta Liturghie să se facă o agapă creștină, unde să aibă loc diverse discuții duhovnicești și administrative;

3. O zi pe lună, stabilită de fiecare obște în parte, să fie dedicată viețuitorilor din mănăstire, numită ziua tăcerii, care să aibă un program liturgic și o pravilă deosebită, față de celelalte zile din lună. Să i-a parte la Liturghie, pentru a se împărtăși cu toții, să i-a doar o masă pe zi, să fie liberi de la ascultări, (cu excepția doar a celor care au o ascultare ce nu suportă amânare, de ex. grija de animale), să aibă o pravilă de rugăciune la chilie, să citească cărți sfinte, să petreacă ziua în tăcere și să nu umble pe la alte chilii;

4. Viețuitorilor din mănăstire, care vor trece la cele veșnice, să li se pună o cărămidă sub cap, după o veche tradiție monahală, pe care să fie inscripționat numele de monah, anul nașterii și cel al decesului.

Preasfinția Sa, ca un iubitor de viață monahală și purtător de grijă spre mântuire a călugărilor, a sfătuit părintește, oferind povețe, îndemnuri și învățături folositoare, pe care Stareții și Starețele, la rândul lor să ofere aceste cuvinte părintești ale Preasfințitului PETRU, viețuitorilor din mănăstirile cuvioșiilor lor.

 foto..Arhidiaconul VENIAMIN (Seculțan
)

Calendar Creștin Ortodox

Noi pe Facebook

Arhiva Video

Episcopia de Ungheni

Pagina Oficiala a Prea Sfintitului PETRU, Episcop de Ungheni si Nisporeni