Schimbarea la Față a Domnului la Mănăstirea Hîrbovăț

Biserica Ortodoxă sărbătorește la 6/19 august Schimbarea la Față a Domnului. Această sărbătoare rememorează momentul schimbării minunate la față a Domnului, în Muntele Taborului, în fața ucenicilor Săi, Petru, Iacov și Ioan.

În această zi memorabilă, Preacuviosul Părinte Egumen Spiridon (Marin), Starețul Sfintei Mănăstiri Hîrbovăț, a slujit Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor preoțesc și de mulțime de creștini.

În cuvântul de învăţătură Părintele Stareț a vorbit despre Schimbarea la faţă a Domnului care ne arată scopul vieţii noastre. Toţi suntem chemaţi să ne transfigurăm, viaţa, devenind oameni de lumină prin credinţă, rugăciune şi fapte bune. Chipul transfigurat al Mântuitorului se oglindeşte şi astăzi pe faţa luminată a credincioşilor care trăiesc cu adevărat credinţa creştină.

După Sf. Liturghie, s-a oficiat un Tedeum de sănătate după care Starețul Mănăstirii a rostit o rugăciune de binecuvântare a primelor roade ale viței-de-vie, a fagurelui de miere, precum și alte roade ale câmpului, ca semn de recunoştinţă adusă lui Dumnezeu Care dăruieşte oamenilor darurile Sale, daruri care se obţin prin binecuvântarea lui Dumnezeu.