Prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe la Mănăstirea Hârbovăţ

Aztăzi Biserica Ortodoxă cinsteşte în ode de slavă pomenirea de peste an a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă. Şi la Sfânta noastră Mănăstire s-au înălţat rugăciuni spre slăvirea Sfântului.

În dimineaţa zilei, Preacuviosul nostru părinte stareţ Spiridon, împreună cu ierodiaconul Isidor au slujit un acatist închinat marelui mucenic, apoi a urmat Sfânta şi dumnezeiasca Liturghie.

La sfârşit părintele stareţ a vorbit un frumos cuvânt de învăţătură: „V-am vorbit despre viaţa Sfântului nu întâmplător, dar pentru a scoate în evidenţă dragostea nemăsurată ce a purtat-o el pentru Dumnezeu. Tocmai ea la călăuzit pe căile mărturisirii, l-a învăţat arta bărbăţiei şi l-a făcut părtaş cununii neveştezite primite din Sfintele mâini ale Domnului Iisus.

Exemplul său e vrednic de urmat, mai ales nouă, celor prigoniţi de Diocliţian cel spiritual. Din bărbăţia sa luăm şi noi lecţii de bărbăţie prin care să putem sta împotrivă păcatului până la sânge.

Societatea de azi nu e absolvită de încercări şi tentaţii mai puţin decât pe timpurile mucenicului, ba din contra, dar lupta şi dragostea îndreptată spre Bunul nostru Mântuitor ne poate trece de valurile înspăimântătoare ale Mării Vieţii acesteia.

Să-l rugăm deci pe sfântul Gheorghe să ne ajute în lupta ce ne stă înainte…”