Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Moldova (ITOM) la Mănăstirea Hârbovăț, r-nul Călărași

Asociația Tinerilor Ortodocși din Moldova invită asociațiile și inițiativele de tineret creștin ortodoxe din Moldova să participe la evenimentul anului 2017 dedicat tânărului ortodox, unde vor fi organizate mai multe acțiuni cultural-pastorale, dedicate tinerilor și întregii comunități creștine din Moldova și unde vor avea posibilitatea de a se prezenta la târgul de organizații din cadrul Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Moldova (ITOM).

Evenimentul este la cea de-a IV ediție, cu toate că anii precedenți era dedicat doar tinerilor din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, anul acesta este organizat de ATOM care dorește să lărgească activitatea pentru toți tinerii din Moldova și a organizațiilor de tineret creștin ortodoxe din regiune și are ca parteneri Sectorul Eparhial Activitate Pastorală Pentru Tineri a Episcopiei de Ungheni și Nisporeni și Mănăstirea Hârbovăț. Acesta se va desfășura în data de 16 septembrie 2017, la Mănăstirea Hârbovăț, r-nul Călărași.

ITOM este evenimentul de bază ce va avea mai multe activități de desfășurare, una din ele fiind târgul asociațiilor și inițiativelor de tineret creștin ortodoxe din Moldova, care vor putea să-și promoveze activitatea în rândul tinerilor, dar și mult așteptatul concurs în rândul tinerilor brain-ring, marea finală, la care vor participa echipele învingătoare raionale care vor concura pentru Cupa ATOM.

Programul festiv al evenimentului:

08.00 – Primirea și înregistrarea participanților
08.45 – Sfânta Liturghie
11.30 – târgul asociațiilor și inițiativelor de tineret creștin ortodoxe din Moldova
11.30 – masă furchet pentru toți participanții
12.10 – Concert Religios (Corul Ierihon)
12.30 – Conferință pe tema: „Viața tânărului de la cădere spre ridicare”, Preasfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni
14.00 – finala concursului brain-ring, care a fost organizat pe tot parcursul anului, în raioanele Ungheni, Nisporeni, Călărași și Hâncești

Așteptăm cu drag alături de noi asociațiile și inițiativele de tineret creștin ortodoxe din Moldova, pentru a promova lucrurile frumoase în rândul tinerilor și a ne cunoaște mai bine.

Invităm la eveniment și tinerii participanți la concursul brain-ring de a-și susține echipa din raionul care îi reprezintă…

Pentru mai multe detalii sau dacă aveți ceva întrebări, nu ezitați să-i contactați pe:

Preot Vadim Corostinschi, [email protected], 078040007

Slănină Bogdan [email protected]