Duminica a V-a după Paşti (a femeii Samarinence)

În duminica a V-a după sfânta Înviere, Preacuviosul părinte stareţ al sfintei mănăstiri Hârbovăţ, egum. Spiridon (Marin), a liturghisit la prestolul soborului mănăstiresc.

Credincioşii prezenţi au putut sorbi din potirul învăţăturii evanghelice din care părintele a înpărţit cu dărnicie în cadrul cuvântului predicatorial. Printre alte învăţături, Preacuvioşia sa relatat următoarele: „Asemenea femeii samaritence şi sufletul nostru însetează după adevărul dumnezeiesc.

Mântuitorul nostru se osteneşte de fiecare dată şi cu orice ocazie să ne îndepărteze de la izvoarele tulbure ale păcătoşeniei, oferindu-ne în schimb Apa cea Vie, izvorâtă din coasta Sa cea de viaţă dătătoare. Numai recunoscând în persoana Lui adevăratul izvor al vieţii vom ajunge la limanul fericirii, căci „Fericiţi sunt cei flămânzi şi însetaţi de dreptate …”

După Rugăciunea Amvonului părintele stareţ a sfinţit un set de sfinte vase dăruit de un ctitor al sfintei noastre mănăstiri întru veşnică amintire a familiei sale, apoi a felicitat pe fratele Ilarion Fedico, veteranul celui de-al doilea război mondeal, unicul rămas în viaţă în satul Hârbovăţ, cu ocazia celei de-a 70-a aniversare a victoriei asupra nazismului, mulţumindu-i pentru sacrificiul făcut atunci pentru a ne asigura nouă pace azi şi dăruindu-i o frumoasă icoană cu chipul Maicii Domnului de la Hârbovăţ.