De Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul, PS PETRU a hirotonit un preot pentru Mănăstirea Hîrbovăț

Marţi 7 iulie 2015, Cînd Biserica Ortodoxă prăznuieşte pe Sfîntul Prooroc şi Botezător Ioan, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni a oficiat Sfînta şi Dumnezeieasca Liturghie în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din oraşul Ungheni.

În dimineaţa zilei Chiriarhul, a fost întîmpinat călduros de către soborul de preoţi şi diaconi slujitori şi creştinii Catedralei împreună cu candidatul la hirotonie în treapta de ieromonah, Irodiaconul ISIDOR, vieţuitor al mănăstirii Hîrbovăţ.

Alături de Ierarh au coliturghisit Secretarul Eparhial, Protoiereul Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Episcopului, Arhidiaconul DOMETIAN (Redco), Stareţul mănăstirii Hîrbovăţ, Egumenul SPIRIDON (Marin) şi soborul de preoţi şi diaconi slujitori ai Catedralei iar răspunurile la strană au fost oferite de Corul Catedralei dirijat de Dna Iozefina VIZITIU (Gajim).

În timpul vohodului mic clericul Catedralei Episcopale, Diaconul Victor ROTARI, pentru munca sîrguinceoasă ce o depune în calitate de Preşedinte al Departamentului Eparhial, Activitate Pastorală pentru Forţele Armate şi Organele de Drept şi totodată colaborator al Centrului Eparhial Ungheni, a fost avansat în treapta de Protodiacon.

În cadrul Sfintei Liturghii după citirea pericopei evanghelice, Preasfinţitul PETRU, a explicat ideia evangheliei de astăzi: ,,Iubiţi credincioşi, Se spune în traditie că Sfântul Apostol si Evanghelist Luca a fost pictor si doctor, cum îl numeste marele Apostol Pavel: Închină-se vouă Luca, doctorul cel bun.

Dar noi vedem că nu numai doctor si pictor a fost, ci si mare scriitor. Dacă ati ascultat cu multă atentie dumnezeiasca Evanghelie de astăzi, atât de frumos descrie el aceasta unui oarecare Teofil, prieten ales al său, încât nu mai este nevoie de nimeni ca s-o tâlcuiască. Că asa de frumos spune, cum ati auzit de la început, toată istoria nasterii si zămislirii Sfântului Ioan Botezătorul si minunile care s-au întâmplat atunci.

Tocmai de aceasta nu ne vom opri mult asupra tâlcuirii Evangheliei, că ati auzit-o cu totii explicată asa de frumos si luminat. Vom vorbi numai câteva cuvinte la nasterea dumnezeiescului Ioan Boteză-torul si Înaintemergătorul si despre cine a fost el.

Ati auzit ce spune Mântuitorul în Sfânta Evanghelie: Asa să lumineze lumina voastră înain-tea neamurilor, ca, văzând oamenii faptele voastre cele bune, să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri. Cine a fost o lumină mai mare ca Ioan Botezătorul?

Si ca să aflăm cine a fost el, să întrebăm direct pe Hristos, Mântuitorul lumii, care le spunea atunci ucenicilor Săi si la tot poporul: Ce-ati iesit să vedeti în pustie? Au doară trestie clătinată de vânt? Dar ce-ati iesit să vedeti? Au doară om îmbrăcat în haine moi? Iată, cei ce petrec în haine scumpe si în desfătare, sunt în casele regilor? Dar ce ati iesit să vedeti? Au doară prooroc? Si apoi le explică: „Dacă ati iesit pentru aceasta, să stiti că mai mult decât prooroc este Ioan Botezătorul!” Apoi, arătând cine este Ioan, zice că, din toti cei ce s-au născut din femei până la el, nimeni nu este mai mare ca Ioan Botezătorul.

Dacă ar fi spus un prooroc acest adevăr, un patriarh, un apostol, un sfânt, ar trebui să-l credem; dar când spune Ziditorul proorocilor si Dumnezeul proorocilor că Ioan este cel mai mare om născut din femeie, cine poate să se îndoiască de acest adevăr?

Pe acest dumnezeiesc prooroc, mai înainte l-a vestit Isaia, zicând: Iată, Eu trimit pe îngerul Meu înaintea fetei Tale, care va găti calea Ta înaintea Ta. Si iarăsi: Glasul celui ce strigă în pustie, gătiti calea Domnului, drepte faceti cărările Lui. ”

La finele cîntării herovimice Irodiaconul ISIDOR, vieţuitor al mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din Hîrbovăţ, a fost hirotonit în treapta de Ieromonah.

După rugăciunea “Tatăl nostru…” creştinii care s-au mărturisit și au primit dezlegare de la duhovnic s-au împărtăşit cu Sfintele Taine.

La finele sfintei liturgii Chiriarhul a citit rugăciunea după cum este tradiţia de Naşterea Sfîntului Ioan Botezătorul, pentru sfinţirea ierburilor bine mirositoare după care părintele stareţ al mănăstirii Hîrbovăţ Egumenul SPIRIDON, a adresat Stăpînului un cuvînt de mulţumire pentru purtarea de grijă pe care o are asupra mănăstirii şi pentru harul încredinţat noului hirotonit. Preasfinţia Sa a încheiat cu un cuvînt de povăţuire a noului hirotonit.

07.07.2015 – Biroul de Presă al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni