Ziua pomenirii Duhului Sfânt

În prima zi de vară, care în acest an a coincis cu ziua pomenirii Duhului Sfânt şi a doua zi după hramul cadedralei noastre, la Sfânta Liturghie l-am avut oaspete pe preacucernicul părinte protoiereu Valentin Danu, parohul bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Bogdanovca, raionul Cimişlia.

Părintele Valentin, susţinut de enoriaşii sfinţiei sale a venit cu um mesaj de felicitare în legătură cu sărbatoarea hramului, dar şi cu numirea în funcţia de stareţ a preacuviosului nostru părinte spiritual.

În semn de profund respect, părintele stareţ a dăruit bisericii din Bogdanovca o icoană cu Chipum Maicii Domnului de la Hârbovăţ.

După încheierea slujbei divine părintele stareţ a mingâiat pe fiecare creştin venit de la depărtare, ascultându-le doleanţele şi întărindu-i cu câte un cuvânt de mântuire, apoi înainte de a-i slobozi cu pace i-a invitată la o agapă comună.

Calendar Creștin Ortodox

Noi pe Facebook

Arhiva Video

Episcopia de Ungheni

Pagina Oficiala a Prea Sfintitului PETRU, Episcop de Ungheni si Nisporeni