Zi de bucurie duhovnicească la mănăstirea Hârbovăţ

Duminică, 31 mai 2015, creştini din localitate şi de prin împrejurimile ei s-au adunat la sfânta mănăstire Hârbovăţ pentru a se uni în rugăciune în ziua prăznuirii hramului catedralei mănăstireşti.

A devenit deja o frumoasă tradiţie ca în fiecare an, de ziua hramului, să fie prezenţi şi clerici din alte mănăstiri surori.

În acest an am fost onoraţi de prezenţa preacuviosului părinte Irinarh (Costru), stareţul mănăstirii Ţigăneşti, invitat mai ales pentru a reînvia legătura duhovnicească strânsă ce au avut-o aceste două mănăstiri surori înainte de anii calvarului sovietic.

Părintele Irinarh a felicitat obştea monahală, dar şi pe creştinii prezenţi cu sărbătoarea, adăugând şi un frumos cuvânt de învăţătură.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, după ce s-au hrănit din plin din Pâinea cea vie, creştinii au fost invitaţi la masa praznicală pentru a-şi întări latura neputincioasă a firii.