Soborul Sfinţilor Apostoli – prilej de bucurie duhovnicească la Mănăstirea Hîrbovăț

În ziua de 30 iunie / 13 iulie a fiecărui an, Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Soborul Sfinţilor Apostoli. Aceştia şi-au împlinit misiunea în lume cu toată râvna şi au împodobit-o cu mucenicia, urmând exemplul Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

O zi lucrătoare s-a transformat astăzi, într-o mare sărbătoare duhovnicească într-unul dintre colțurile de rai ale Moldovei.

În dimineața zilei, la Mănăstirea Hîrbovăț au venit numeroși pelerini, printre care și un grup de enoriași din parohia Onești, r. Strășeni împreună cu parohul lor Protoiereul Valentin Rodideal, care a venit împreună cu turma sa, pentru a-l felicita pe Preacuviosul Stareț al Hîrbovățului – Egumenul Spiridon (Marin) cu aniversarea a 18-a din ziua hirotoniei în treapta de preot.

După oficierea Sfintei Liturghii a urmat slujba acatistului în cinstea Icoanei Făcătoarei de Minuni a Maicii Domnului de la Hîrbovăţ – Ocrotitoarea Moldovei.

La final, credinciosii prezenți au primit și binecuvântarea Starețului, care i-a sfătuit să urmeze porunca lui Hristos de a fi desăvârșiți, dar și să îndeplinească învățătura Sfinților Apostoli, aceea de a avea iubire față de Dumnezeu și față de aproapele.