Sfântul Părinte Ierarh Spiridon al Trimitundei celebrat la mănăstirea Hârbovăț

Mercuri, 25 decembrie 2019, când biserica Ortodoxă face pomenirea Sfântului Părinte Ierarh Spiridon al Trimitundei, făcătorul de minuni, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Spiridon (Marin), Starețul Sfintei Mănăstiri Hârbovăț a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, aducând prinos de rugăciune marelui Ierarh Spiridon, al cărui nume îl poartă cu cinste.

 

Alături de Părintele Stareț Arhim.Spiridon,la bucuria euharistică a participat starețul mănăstirii Țigănești Arhimandritul Irinarh (Costru),  preoți și mireni veniți din toate colțurile țării.

Slujba praznicală a decurs într-o atmosferă profundă de rugăciune și contemplație către cele sfinte, iar la final au urmat cuvintele de felicitare adresate omagiatului zilei de astăzi Preacuviosului Părinte Arhimandrit Spiridon.

Calendar Creștin Ortodox

Noi pe Facebook

Arhiva Video

Episcopia de Ungheni

Pagina Oficiala a Prea Sfintitului PETRU, Episcop de Ungheni si Nisporeni