Mesaj de felicitare, adresat PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni cu prilejul sărătoririi Sfântului Ocrotitor, de la starețul Mănăstirii Hârbovăț, arhim. Spiridon (Marin).

Preasfinția Voastră, Preasfințite Stăpâne!

În această zi, când plinătatea Bisericii sărbătorește prăznuirea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Vă aducem sincere felicitări cu prilejul sărbătoririi Sfântului Ocrotitor.

Perseverența, smerenia, dragostea și noblețea sufletului Preasfinției Voastre care sunt arme și întărire în greaua slujire arhierească, ne slujesc drept pildă și exemplu viu, demn de a fi urmat.

Presfințite Stăpâne! Din tot sufletul Vă urăm multă sănătate, putere,  bucurii în Donmul!

Sfinții Apostoli Petru și Pavel să Vă fie mereu fierbinți rugători în fața Tronului Ceresc!

ÎNTRU MULȚI ȘI BINECUVÂNTAȚÎ ANI, STĂPÂNE!

Cu fiască supunere, starețul Mănăstirii Hârbovăț arhimandritul Spiridon dimpreună cu obștea.