Învierea Domnului nostru Iisus Hristos sărbătorită la Sfânta Mănăstire Hîrbovăţ

“Învierea Ta, Hristoase, îngerii o laudă în ceruri şi pe noi pe pământ ne învredniceşte, cu inimă curată să Te mărim.”

Sute de credincioşi de toate vîrstele au luat parte la Slujba de Înviere oficiată la Mănăstirea Hîrbovăț.

La miezul nopţii, un sobor de preoţi condus de Preacuviosul Părinte Stareț Spiridon, a împărţit oamenilor Lumina Sfîntă adusă de la Ierusalim. Slujba pascală a început la miezul nopții şi a continuat, pînă la orele dimineţii.

În cuvântul său către credincioși, Egumenul Spiridon a spus: Astăzi este Paştile Domnului. Astăzi Hristos, Viaţa noastră, a biruit moartea, iadul şi pe diavolul. Astăzi ni s-au deschis porţile raiului şi ale Împărăţiei Cerurilor. Astăzi îngerii se bucură împreună şi preamăresc pe Dumnezeu.

Deci să lepădăm din casele şi inimile noastre toată răutatea, toată întristarea şi păcatul şi să primim cu bucurie pe Hristos Cel înviat. Să ne închinăm Crucii pe care S-a răstignit Hristos. Să sărutăm mormîntul din care a înviat Domnului. Să urmăm cu credinţă şi nădejde pe Mîntuitorul nostru, împreună cu Maica Domnului, cu Apostolii, cu toţi sfinţii, cu părinţii şi înaintaşii noştri. Să ne sărutăm duhovniceşte frate cu frate, să ne împăcăm, să ne iubim unii pe alţii căci astăzi am dobîndit iertarea şi mîntuirea prin Înviere. Nimeni să nu fie trist, nimeni să nu-şi piardă credinţa şi nădejdea în necazurile vieţii, căci Hristos Cel înviat este cu noi. Îl purtăm în noi şi rămîne în veci cu noi, de vom rămîne în dragostea Lui şi-I vom păzi poruncile.

Cu această credinţă dătătoare de viaţă, care ne dă putere şi biruinţă, să cîntăm împreună cîntarea Învierii: „Hristos a înviat din morţi, cu moartea pe moarte călcînd şi celor din morminte viaţă dăruindu-le”. Amin.

După oficierea Sfintei Liturghii, Preacuviosul Părinte Stareț, dimpreună cu slujitorii Mănăstirii, au sfinţit prinoasele aduse de către creştini.