Înălțarea Sfintei Cruci prăznuită la Mănăstirea Hîrbovăț

Cu ocazia marelui praznic al Înălțării Sfintei Cruci, Preacuviosul Egumen Spiridon (Marin), Starețul Sfintei Mănăstiri Hîrbovăț, a oficiat un serviciu divin  în prezența clericilor și numeroșilor credincioși.

Astfel, în centrul sfântului locaş a fost instalată spre închinare creştinilor o cruce înfrumuseţată cu flori vii, pentru a aduce aminte credincioşilor despre importanţa acesteia în actul mântuirii poporului binecredincios.

După Liturghie, Preacuviosul Stareț a săvârșit un Te-Deum de mulțumire, iar mai apoi a dat binecuvântarea cuvenită pelerinilor veniți din diferite localități, îndemnându-i la fapte bune și viață trăită în numele Domnului Hristos.

Calendar Creștin Ortodox

Noi pe Facebook

Arhiva Video

Episcopia de Ungheni

Pagina Oficiala a Prea Sfintitului PETRU, Episcop de Ungheni si Nisporeni