Duminica Ortodoxiei sărbătorită în rugăciune la Mănăstirea Hârbovăț

Duminică 5 martie – prima a Postului Mare – numită şi Duminica Ortodoxiei, Preacuviosul Părinte Spiridon, Starețul Sfintei Mănăstiri Hârbovăț, a săvârşit slujba Sfintei Liturghii în biserica de iarnă cu hramul Adormirea Maicii Domnului, în prezenţa icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Hârbovăț – Ocrotitoarea Moldovei.

În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Arhim. Spiridon a tâlcuit pericopa evanghelică duminicală de la Ioan 1, 43-51, ce istoriseşte chemarea la apostolat a sfinţilor Filip şi Natanael. Părintele Stareț a subliniat responsabilitatea creştinului de a răspunde chemării lui Hristos prin împlinirea voii Sale şi a iubirii faţă de Dumnezeu şi faţă de lumea întreagă.

De asemenea, Starețul Mănăstirii Hârbovăț a arătat că perioada Postului Mare reprezintă un prilej de a înmulţi binele şi de a pune în lucrare dragostea milostivă faţă de toţi semenii, iar postul nu se termină după șapte zile de postire, cum practică greșit o seamă de credincioși, ci trebuie continuat după putința fiecăruia până la sărbătoarea Învierii Domnului.

La final, credincioşii, veniţi în număr mare la slujba din prima Duminică din post, s-au împărtăşit cu Sfintele și Dumnezeieștile Taine.