Duminica întâi după Cincizecime (a Tuturor Sfinţilor)

În Duminica întâi după Cincizecime (a Tuturor Sfinţilor), Starețul Sfintei Mănăstiri Hârbovăț, Arhim. Spiridon (Marin) s-a rugat alături de Preasfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, la Mănăstirea cu hramul Sf. Mare Mucenic Gheorghe, din or. Ungheni.

La finalul Serviciului divin, Arhimandritul Spiridon a felicitat-o pe omagiata Egumena Elisabeta (Gliga), Stareța Mănăstirii din Ungheni cu frumoasa aniversare – 55 ani de viață pământească.

În a doua parte a zilei, Preacuviosul Părinte Spiridon, cu binecuvântarea Chiriarhului locului a participat la Slujba punerii pietrei de temelie pentru viitoarea Catedrală Episcopală din orașul Ungheni, cu hramul în cinstea Icoanei Maicii Domnului de la Hîrbovăț.

Calendar Creștin Ortodox

Noi pe Facebook

Arhiva Video

Episcopia de Ungheni

Pagina Oficiala a Prea Sfintitului PETRU, Episcop de Ungheni si Nisporeni