Două secole de evlavie la Mănăstirea Hârbovăț

Biserica de iarnă a mănăstirii Hârbovăț este gata pentru oficierea slujbelor. După renovare, lăcașul sfânt a căpătat un nou aspect, dar suflul secular al acesteia a rămas neatins. De sărbătoarea Acoperemântul Maicii Domnului, lăcașul a fost sfințit și binecuvântat de Preasfințitul Petru, episcop de Ungheni și Nisporeni.

Întemeiată în 1730, de boierul Constantin Carpuz, Mănăstirea Hârbovăț a trecut peste mai multe perioade de cumpănă. În anii 60 ai secolului trecut, mănăstirea a fost închisă. Mai târziu, activitatea acesteia a fost sistată de KGB.

Imediat după închidere, mănăstirea a fost transformată în școala pentru copii cu handicap.

În toamna anului 1993 biserica de iarnă Pogorârea Sfântului Duh de pe teritoriul mănăstrii a fost reparată și sfințită.