Bucurii duhovnicești în parohia „Adormirea Maicii Domnului” din s. Dereneu, r. Călărași

La invitația parohului din s. Dereneu, r. Călărași, Protoiereul Florin (Marin), Starețul Sfintei Mănăstiri Hîrbovăț a slujit în această parohie model, alături de PS Episcop Petru și un sobor preoțesc venit să împărtășească bucuria creștinilor din localitate.

Sfânta şi Dumnezeeasca Liturghie a fost anticipată de Rugăciunile de sfinţire a bisericii şi a două icoane cu chipul Sfîntului Ierarh Nectarie de la Neghina şi Sfîntul Efrem cu părticele din moaştele sfinţilor care au fost aduse cu binecuvîntarea Preasfinţitului Episcop PETRU, şi vor rămîne pentru totdeauna aici în biserică.

După oficierea Sfintei Liturghii, Ierarhul însoțit de soborul de preoți și diaconi slujitori au săvîrșit tradiţionalul înconjor al bisericii urmat de un Te Deum de mulțumire la finele căruia ctitorii şi binefăcătorii bisericii din localitate au fost decoraţi cu Medalii Eparhiale şi Diplome Arhiereşti.