Bucuria tainică a Sărbătorii Naşterii Domnului, la mănăstirea Hîrbovăţ

Sîmbătă, 9 ianuarie 2016. Taina Sărbătorii Întrupării Mântuitorului nostru Iisus Hristos a fost sărbătorită şi în cea de a treia zi în istorica vatră monahală a mănăstirii Hîrbovăţ. În această zi, creştinii ortodocşi îl sărbătoresc pe Sfântul Arhidiacon Ştefan, Întâiul Mucenic. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni.

În dimineaţa acestei zile de sărbătoare Preasfinţia Sa, a fost întâmpinat de către Egumenul mănăstirii, Arhimandritul SPIRIDON (Marin), dimpreună cu un sobor de preoţi, obştea monahală şi numeroşi creştini. Pentru a mărturisi bucuria tainică a Sărbătorii Naşterii Domnului, spre mănăstirea Hîrbovăţ şi-au îndreptat paşii zeci de preoţi care au coliturghisit alături de Preasfinţitul PETRU.

Sfinţii Părinţi au rânduit sărbătorirea  Sfântul Arhidiacon Ştefan în această zi pentru a ne arăta o pedagogie divină,  pe care o descoperim din condacul sărbătorii: „Stăpânul nostru ieri a venit la noi cu trup, iară astăzi sluga Lui a ieşit cu totul din trup; ieri Împăratul nostru S-a născut cu trup, astăzi sluga cu pietre este ucisă; că pentru Dânsul se și sfârșește întâiul mucenic și dumnezeiescul Ștefan.”

La această sinaxă euharistică, alături de Preasfinţia Sa, au conliturghisit Secretarul Eparhial, Protoiereul Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Preasfinţitului, Arhidiaconul DOMETIAN (Redco), Preşedintele Departamentului Eparhial, Mănăstiri şi Viaţă Monahală, Arhimandritul KIRIL (Braguţa)protopopii şi toţi stareţii şi stareţele mănăstirilor din cuprinsul Episcopiei noastre. La Liturghia Praznicală au luat parte cite cinci preoţi din fiecare protopopiat.

Răspunsurile la strană au fost oferite de corul de preotese al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni, dirijat de doamna Iozefina VIZITIU (GAJIM).

Preasfinţitul PETRU, la finalul Sfintei Liturghii, a vorbit celor prezenţi despre darul păcii adus pe pământ de către Hristos Împăratul păcii.

În această zi binecuvântată de sărbătoare, după oficierea Sfintei Liturghii, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni a primit mai mulţi colindători cărora le-a împărţit cadouri.