Bucuria Învierii Domnului împărtășită de clerici și mireni la Mănăstirea ,,Adormirea Maicii Domnului” din Hîrbovăț

Marți din Săptămîna Luminată, 14 aprilie 2015, a treia zi după Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, cînd prăznuim şi Icoana Maicii Domnului ,,Portăriţa” (de la Iveron) mănăstirea ,,Adormirea Maicii Domnului” din satul Hîrbovăț, raionul Călărași, și-a deschis larg porțile pentru a primi pe Preasfinţia Sa, PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi din cuprinsul Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni, și mulțime de creștini.

În dimineaţa zilei Preasfinţia Sa, a fost întâmpinat călduros de Arhimandritul KIRIL (Braguța), Președintele Departamentului Eparhial Mănăstiri și Viață Monahală, împreună cu stareţul mănăstirii, Egumenul SPIRIDON (Marin), obştea monahală  şi credincioşii veniţi la închinare şi rugăciune în această mănăstire.

La această slujbă deosebită au luat parte Secretarul Eparhial, Protoiereul Vadim COROSTINSCHI, Secretarul Episcopului, Arhidiaconul DOMETIAN (Redco), Preşedintele Departamentului Eparhial, Mănăstiri şi Viaţă Monahală,Arhimandritul KIRIL (Braguța), împreună cu toţi stareţii şi stareţele mănăstirilor din cuprinsul Episcopiei noastre şi protopopii raioanelor Ungheni, Nisporeni, Călărași și Hîncești. Răspunsurile la strană au fost oferite de Corul de Preotese, dirijat de Dna Iozefina VIZITIU (Gajim).

În cadrul Sfintei Liturghii cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova Înaltpresfinţitul VLADIMIR, au fost decoraţi cu Medalia jubiliară ,,25 ani de Arhierie a Înaltpreasfinţitului Mitropolit VALDIMIR în ţara noastrăPreasfinţitul Episcop PETRU, Secretarul Eparhial, Secretarul Episcopului, toţi stareţii şi stareţele mănăstirilor din cuprinsul Eparhiei noastre şi protopopii raioanelor Ungheni, Nisporeni, Călărași și Hîncești.

La finele Canonului Euharistic tînărul Ioan RADU, a fost hirotonit diacon pe seama parohiei „Minunea Sf. Arh. Mihail” din satul Vărzăreştii-Noi, raionul Călăraşi.

După rugăciunea amvonului Chiriarhul împreună cu soborul de preoţi, diaconi şi pelerinii veniţi la rugăciune au făcut tradiţionalul înconjor al bisericii cu citirea pericopelor evanghelice ale învierii.

La final Ierarhul a ţinut un cuvînt de învăţătură la finele căruia a felicitat călduros pe toți preoţii și creștinii prezenţi cu Marea Sărbătoare a Învierii Domnului, iar la rândul lor protopopii au transmis felicitări, urări de bine şi sănătate și mulțumiri din partea preoţilor şi tuturor creștinilor din fiecare Protopopiat în parte.